Verslag: IAB Search Marketing Thursday
24 apr
Taskforce Search van het IAB organiseerde op 23 april voor het eerst Search Marketing Thursday, in Seats2Meet te Maarssen. In navolging op Mobile Monday en Web Analytics Wednesday moet Search Marketing Thursday zich ontwikkelen tot een 2 maandelijkse sessie voor Search Engine Marketeers om een update te krijgen over de laatste ontwikkelingen, cases en nieuwtjes.
In de sessie, waar een man of 40 aanwezig waren, werd kort terug gegrepen op SES Amsterdam. Aan bod kwamen Edward Blacquière, over de Nederlandse Search markt in 2009 en Ronald van Klooster van Maxlead, over de Luba case waarmee zij de SEM award 2009 gewonnen hebben.
Presentatie Eduard Blacquière (Outrider)
In de eerste presentatie ging Eduard in op de stand van zaken op het gebied van zoekmachinemarketing (SEM) in Nederland aan de hand van zijn onderzoek. Hierbij benadrukte hij dat het allemaal eenvoudig en transparant gehouden moeten worden. Er zijn in zoekmachines twee lijstjes waarop je kunt scoren, optimalisatie en adverteren. SEO + SEA = SEM, zo simpel is het.
Wat er mist en welke ontwikkelingen doen zich voor
Op het punt wat er mist in de huidige markt, kwam gebrek aan concurrentie en een keurmerk naar voren. Iets waarom het IAB nu dus ook bezig is met richtlijnen voor SEM. Vervolgens kwam aan bod ‘welke ontwikkelingen zich voordoen’. Over de afweging van in-house organiseren van SEM, wat steeds meer grote bedrijven doen vs. inkopen bij bureau’s, die nu vaker ook een meer strategische consulting rol hebben. Terugkerend woord hierbij was rendement, absoluut belangrijk voor de adverteerder, maar uiteindelijk ook het marketingbureau.
Concurrentie
De vijver van Search Marketing is groot en er zijn nog genoeg vissen en visjes en relatief weinig vissers. Het topsegment is redelijk druk bezet, maar de kansen in de markt liggen vooral bij het MKB. Volgens Joost de Valk staan bij de KVK staan momenteel ongeveer 380 SEM bedrijven ingeschreven tov. 200 vorig jaar. Voor specifiek het gebied van Adwords is dit nog veel minder. Wel komen er steeds meer ‘kleine onbekende’ bedrijven bij, waarvan niet tot nauwelijks bekend is wat nu werkelijk de kennis is op het gebied van SEM.
Onderscheidend vermogen van SEM aanbieders is nooit aan bod geweest in de afgelopen jaren, omdat de markt toch groot genoeg was. Alle aanbieders denken origineel te zijn, maar voor de adverteerders zijn ze allemaal hetzelfde. Hier ligt een grote kans voor bedrijven om zich te onderscheiden en waarde te creëren.
Uitdagingen
- Rendement creëren
- Besef van toegevoegde waarde
- Onderscheidend vermogen
Presentatie Ronald van Klooster (Maxlead)
In deze presentatie ging hij in op de prijswinnende case van Luba. Hierin werden de stappen doorlopen waarmee het SEM project van Luba uitgezet is. Een belangrijke tip die Ronald meegaf was om eerst met het bestaande budget van de klant aan de slag te gaan met SEA. Hiermee kan namelijk een hoop geleerd worden voor het opzetten van de SEO en keywords. Ook kan de klant eventueel overtuigd worden van het nut van extra budget.
Belangrijk bij de SEA voor Luba was het toepassen van de longtail. De combinatie van regio en functie zorgen voor optimale benutting van adwords en deze kan nu zelfs aangepast worden op de capaciteit van het aanbod per regio.
Daarnaast werd aangegeven dat veel bureau’s en bedrijven inside-out denken bij optimalisatie, maar dat men voor SEO outside-in moet denken. De klant is degene die zoekt en vanuit deze gedachte moet je juist optimaliseren.
Ook gaf Ronald aan dat je als bureau bij (grote) projecten niet alles zelf moet willen doen, maar je juist specialisten op verschillende gebieden (usability, copywriting, etc.) moet betrekken. Uiteindelijk gaat dit sneller, beter en dus goedkoper.
Wolter Tjeenk Willink (voorzitter IAB Taskforce Search)
Wolter sloot tenslotte de sessie af met een kort maar kracht woord wat het belang van het IAB benadrukte en waarom bedrijven zich moeten aansluiten. De huidige markt moet transparanter worden en er moeten richtlijnen voor SEM komen. Rond 6 mei hoopt het IAB meer te kunnen publiceren over deze gedragscode. Daarnaast moet de markt van meer kennis over SEM voorzien worden.
Al met al was het een interessante sessie en ben ik benieuwd wat er de volgende keer aan bod zal komen. Ik kan het zeker aanraden voor mensen die bezig zijn met SEO en SEA om de volgende keer ook eens te gaan buurten. De data van de volgende Search Marketing Thursdays van dit jaar: 18 juni, 17 september en 19 november.
Laatste 5 posts in Online Marketing
- SuitSupply maakt reclame met naaktfoto's? - September 15th, 2010
- Marcom09: gelukkig hebben we de foto's nog! - June 3rd, 2009
- twtAd: Geld verdienen met je tweets - May 5th, 2009

Hoi Pieter Bas,
ik was gisterenavond ook aanwezig op de eerste, geslaagde Search Marketing Thursday … als enigste Belg. Tja, nobody is perfect.
Vraagje: kan je mij misschien enkele foto’s doormailen van het event naar pieterg@vizibel.com?
Alvast bedankt.
Hoi Pieter,
Vanuit België joh, eind van huis
Ik heb enkele foto’s geschoten, niet heel bijzonder. Ik zal ze je dit weekend wel even toesturen.
Goed weekend!
Dankje voor dit verslag, Pieter Bas, leuk! Helaas moest ik direct weg na mijn presentatie, maar het lijkt me leuk de volgende keer kennis te maken.
Ps. kleine spelfout in m’n naam (stond ook al fout in het persbericht van de Search Marketing Thursday hoor
)